Hlavní přednosti umělého kamene
Umělý kámen je zdokonalenou směsí přírodních minerálů a čistého akrylového polymeru. Jedná se o syntetický materiál, zrozený z lidské představivosti a bádání, který odráží potřeby designu. Pro maximální využití tohoto materiálu ve světě neustále se měnících prostředí, módních trendů a komunikačních prostředků jsou designéři a architekti přizváni k tomu, aby proměnili tento neomezený materiál do smysluplného díla s konkrétním tvarem a funkcí.
Odolnost
Od svého uvedení na trh v r. 1967 dokazuje např. svou pozoruhodnou trvanlivost, se kterou je snazší žít. Materiál se netřepí po vrstvách a velmi dobře odolává každodennímu opotřebování. Je odolný vůči většině nárazů, škrábanců a rýh vznikajících v oblastech se silným provozem.
Hygiena
Umělý kámen je neporézní materiál. Je pevný v celé své tloušťce a může být zpracován za pomoci nerozeznatelných spojů, dodávajících vysokou hygienu povrchu. Materiál nepodporuje růst baktérií ani plísní. Například získal osvědčení od nezávislé laboratoře jakožto hygienický materiál vyhovující mezinárodní normě DIN EN ISO 846.
Opravitelnost
Povrchy vyrobené z umělých kamenů jsou obnovitelné, což znamená, že mohou být plně navráceny do původního stavu za pomoci běžných, jemně abrazivních čistících prostředků a drátěnky. Např. spálená místa od cigaret lze tímto způsobem odstranit. Poškození vzniklé z důvodu zneužití lze obvykle opravit na místě i bez nutnosti kompletní výměny materiálu.
Nejedovatost
Umělá kámen je inertní, netoxický materiál. Za běžných teplotních podmínek neuvolňuje plyny. Při hoření uvolňuje zejména oxid uhličitý a vytvářený kouř je opticky světlý a neobsahuje toxické halogenové plyny. Vzhledem k těmto vlastnostem se používá ve veřejných prostorách a u citlivých aplikacích jako jsou odbavovací přepážky na letištích, stěny a pracovní plochy v nemocnicích a hotelech.
Pevnost
Barvy a vzory probíhají v celé tloušťce materiálu a nelze je odřít. Umělá kámen je tuhý materiál, který se neodlamuje po vrstvách.
Nenápadné spoje
Použití umělých kamenů omezuje pouze Vaše vlastní představivost. Díly z tohoto materiálu mohou být nenápadně přilepeny k sobě, čímž vytváří bezešvý vzhled a poskytují prakticky neomezené designérské možnosti provedení ploch. Například dlouhé pulty je možno vyrobit z několika dílů v dílně a poté sestavit na místě montáže. Okraje mohou být sestaveny tak, aby vypadaly silnější.
Tvarovatelnost za tepla
Umělý kámen lze tvarovat za tepla v dřevěných či kovových formách při řízených teplotách a vytvářet z nich různé dvojrozměrné a trojrozměrné předměty moderního designu. Pomocí techniky basreliéfu je také možno vytvářet vyražené efekty.
Průhlednost
Průhlednost materiálu mj. u DuPont™ Corian® je nápadná zejména u světlejších barev a slabších vrstev. Mnoho designérů nyní používá tento materiál při vytváření svítidel či světelných efektů v různých aplikacích. Skupina barev označovaná Illumination Series (svítící řada), obsahuje 6 barev u slabých vrstev materiálu o šířce 6 a 12 mm, dodávající zvýšenou průsvitnost, využitelnou zejména při vytváření zvláštních světelných efektů.
Zpracovatelnost stejná jako u dřeva
Umělá kámen je možno opracovat jako tvrdé dřevo, za použití stejných nástrojů. Většina zpracovatelů tohoto materiálu má původní vzdělání v truhlařině.
Barevnost
Barvy např. Corian® poskytují téměř neomezenou pracovní paletu. Pro Váš návrh si můžete vybrat buď jednoduchou barvu nebo experimentovat s poutavými barevnými harmoniemi. Např. Corian® je možno použít rovněž jako mozaiku, ve formě barevných akcentů nebo jako univerzální doplňky ostatních materiálů jako je kov, dřevo, kámen, atd.